Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przeciw zarazie" z 1916 roku doktora Feliksa Przypkowskiego. Mimo 104 lat - z powodu koronawirusa jest dziś niezwykle aktualna (ZDJĘCIA)

ALBO
Broszura pod tytułem "Przeciw zarazie. Najważniejsze wiadomości i przepisy, tyczące się zarazy i chorób zaraźliwych." - Feliks Przypkowski, 1916 rok.
Broszura pod tytułem "Przeciw zarazie. Najważniejsze wiadomości i przepisy, tyczące się zarazy i chorób zaraźliwych." - Feliks Przypkowski, 1916 rok. zdjęcia pochodzą ze strony Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie
Koronawirus - SARS-CoV-2, którego następstwem jest choroba COVID-19 wzbudza w nas wszystkich coraz większy niepokój. Z każdej strony jesteśmy instruowani jak postępować w razie, gdy gorzej się poczujemy oraz w jaki sposób powinniśmy zadbać o swoją higienę. Niezwykłą i unikatową broszurkę pod tytułem "Przeciw zarazie" z 1916 roku autorstwa doktora Feliksa Przypkowskiego udostępniono w całości w czwartek, 12 marca na stronie Muzeum imienia Przypkowskich. Ponad 100-letnia broszura w czasach panującego koronawirusa nie straciła na swojej aktualności.

Muzeum imienia Przypkowskich w środę i czwartek, 11 i 12 marca w związku z szerzącym się koronawirusem, ze swoich archiwów "wygrzebało" i udostępniło w internecie unikatową, 104-letnią broszurę autorstwa doktora Feliksa Przypkowskiego pod tytułem "Przeciw zarazie".

W czwartek, 12 marca dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich, Jan Przypkowski, który odpowiadając na większe zainteresowanie broszurą udostępnił ją w całości na Facebooku, mówił:

- To unikatowa broszura doktora Feliksa Przypkowskiego, który podczas I wojny światowej, miał styczność z wieloma różnymi chorobami, między innymi czerwonką, cholerą czy tyfusem, a mimo to ani on, ani nikt z jego rodziny, dzięki stosowaniu zasad opisanych w broszurce, nie zachorował - i to pomimo panujących wówczas powszechnie katastrofalnych warunków sanitarnych. W muzeum mamy zaledwie dwa takie przedruki. Co ciekawe, w obecnym czasie na ogół nie straciły nic na aktualności - mówił dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich, Jan Przypkowski.

Z ponad stuletnią historią...
Broszura Feliksa Przypkowskiego urodzonego w 1872 roku, zmarłego w 1951 roku nosi pełny tytuł: "Przeciw zarazie. Najważniejsze wiadomości i przepisy, tyczące się zarazy i chorób zaraźliwych". Broszura została wydana nakładem autora w 1916 roku, w związku z epidemiami cholery, czerwonki i tyfusu, jakie nawiedziły Jędrzejów na początku I wojny światowej. Druk wykonała drukarnia Z. Mordkowicza w Jędrzejowie.

Broszurę otwiera dedykacja: "Tym, którzy w zarazę nie wierzą, poświęcam." doktor Feliks Przypkowski

Jak czytamy na stronie muzeum: Książeczka jest bardzo cienka. - "Rozmyślnie ograniczyłem się do zaledwie niewielu stron druku, aby umożliwić przeczytanie ich tym, których nużyłoby przestudjowanie ciężkich dzieł naukowych (…), a zarazem chciałem dać szereg krótkich i zwięzłych wypracowanych przez naukę wskazówek, aby ułatwić szerokim masom zapamiętanie ich i stosowanie w życiu codziennem."

Wskazówki te na ogół nie straciły nic na swojej aktualności.

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych zasad zapisanych w broszurce dorktora Feliksa Przypkowskiego z 1916 roku:

  1. Walka z zarazą jest bardzo trudna i wymaga uświadomienia i współdziałania całego społeczeństwa.
  2. Zarazę wywołują niewidzialne gołem okiem żyjątka, zwane bakterjami. Widzieć je i badać ich życie można przy pomocy szkieł powiększających (mikroskopu).
  3. Bakterje mają własność bardzo szybkiego rozmnażania się i wydzielania trujących materyj.
  4. Potomstwo jednej bakterji w ciągu 24 godzin wynosi około 280 tryljonów osobników.
  5. Ta szybkość rozmnażania się i wydzielanie trujących produktów życia zarazków stanowi ich siłę i przedstawia niebezpieczeństwo dla człowieka.
  6. Bakterje żyją w ziemi, w wodzie i unoszą się w powietrzu.
  7. Z wdychanym powietrzem (kurzem) i spożywanym pokarmem przenikają do nosa i ust, skąd do płuc i żołądka, zatruwają krew i niszczą poszczególne organa.

Dzięki uprzejmości Muzeum imienia Przypkowskich w galerii zdjęć udostępniamy przedruki z pełną broszurą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto