Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Jędrzejowie na unikatowych zdjęciach Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. Tak wyglądała lecznica przed wielu laty

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Jędrzejów, ulica Małogoska. Ewakuacja szpitala powiatowego. Czwarty od lewej dr Stanisław Sędek. Data zdjęcia: lipiec 1944 roku.
Jędrzejów, ulica Małogoska. Ewakuacja szpitala powiatowego. Czwarty od lewej dr Stanisław Sędek. Data zdjęcia: lipiec 1944 roku. Tadeusz Przypkowski
Znane na cały świat Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, niedawno udostępniło unikatową kolekcję ponad 17 tysięcy zdjęć wykonanych przez Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. Twórcy niepowtarzalnych fotografii, nie mogli pominąć na swoich ujęciach rodzinnego miasta - Jędrzejowa. Blisko 1700 zdjęć zostało wykonanych właśnie tutaj. W dzisiejszej galerii przedstawiamy stare fotografie ukazujące jędrzejowski szpital i jego personel.

Szpital w Jędrzejowie na zdjęciach Feliksa i Tadeusza Przypkowskich

Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie zakończyło trwający ponad 2 lata projekt pod nazwą "Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie". Dzięki żmudnej pracy specjalistów, każdy z nas może zobaczyć 17 600 zdjęć sprzed nawet 100 lat, które w większości wykonali Feliks oraz Tadeusz Przypkowscy - twórcy jednego z najsłynniejszych muzeów z kolekcją zegarów słonecznych w Europie i na świecie. Unikatowe fotografie pokazują nieistniejące już często ulice, domy i miejsca, które odwiedzili Przypkowscy.

W tej galerii przedstawiamy dawne zdjęcia szpitala w Jędrzejowie. Na nich zobaczymy pierwsze budowane budynki szpitalne oraz personel.

Historia szpitala w Jędrzejowie
Historia jędrzejowskiego szpitala rozpoczyna się w roku 1918, kiedy to Rada miasta Jędrzejowa. uchwałą z dnia 4 wrzenia 1918 r., jednogłośnie uchwaliła odstąpić pod budowę szpitala grunt znajdujący się przy drodze do Laskowa. Ministerstwo Zdrowia Publicznego w projekcie opracowanym w kwietniu 1921 roku przewidywało konieczność wybudowania w Jędrzejowie szpitala na 205 łóżek. W roku 1926 powstał poddany pod protektorat wojewody Komitet Budowy Szpitala. W skład Komitetu wchodzili: M. Biłek - starosta; dr F. Przypkowski - lekarz powiatowy S. Pakaszewski - burmistrz miasta Jędrzejowa; P. Borkowski - ziemianin z Rzeszówka: oraz przedstawiciel Czerwonego Krzyża i przedstawiciel gminy żydowskiej. Opracowano projekt budowy szpitala powszechnego na 60 łóżek. Projekt przesłany do Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach uzyskał także pozytywną ocenę Departamentu V MSW w Warszawie. Budowa szpitala rejonowego w Jędrzejowie rozpoczęła się wiosną 1927 roku, a zakończyła w 1948 (budowa z powodu braku funduszy stanęła w roku 1929 i budynek w stanie surowym stał od 1930 do 1935 r.).

Oddanie do użytku publicznego szpitala nastąpiło w roku 1936. Pełna nazwa jędrzejowskiego szpitala w tym okresie brzmiała: "Powiatowy Szpital Powszechny im. Marszałka Piłsudskiego".

W nowo oddanym budynku szpitalnym dnia 22 grudnia 1936 roku rozpoczął działalność Oddział Chirurgiczny. Pierwszym Ordynatorem Oddziału i równocześnie Dyrektorem Szpitala został, pochodzący z Wilna, dr Alfred Krauss. Po śmierci dr Alfreda Kraussa, od dnia 1 lutego 1 939 roku. nowym dyrektorem szpitala i równocześnie prymariuszem Oddziału Chirurgii został dr Czesław Mazur, opiekę pielęgniarską spełniały w szpitalu Siostry Służebniczki Panny Marii, których przełożoną była Hipolita Kulpa.

W okresie okupacji hitlerowskiej na terenie szpitala wyrosła silna struktura organizacyjna Związku Walki Zbrojnej, z której z czasem powstała placówka Armii Krajowej. Ciekawostką jest, że Komendant Jędrzejowskiego Obwodu Armii Krajowej kpt. mjr Stefan Gądzio ps. "Kos", pod nazwiskiem Bronisław Krzesiński, był zatrudniony jako portier i stróż nocny w jędrzejowskim szpitalu (od października 1941 roku do sierpnia 1944 roku). Zastępcą Komendanta Placówki AK w tym czasie był intendent szpitalny Jan Gajur ps. "Twardy", a ogrodnikiem szpitalnym był Komendant Podobwodu Prząsław - por. kpt. Józef Nawrot ps. "Pług". Z Referatem Sanitarnym Obwodu AK współpracowały siostry zakonne z zakonu Niepokalanek Marii Panny z Dębicy pracujące w szpitalu. Zaprzysiężony był równie dr Stanisław Sędek ps. "Cyrulik".

W roku 1945 Dyrektorem szpitala był dr Ignacy Kwarta, który, po kilkuletniej niewoli, powrócił z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wspomniany wyżej dr Stanisław Sędek w latach 1946 - 1978 (z dwuletnią przerwą w latach 1947 - 1949) pełnił funkcję Dyrektora Szpitala. Był też Ordynatorem Oddziału Chirurgiczno ginekologiczno Położniczego, z którego, w połowie roku 1966 oddzielono ginekologię i położnictwo tworząc samodzielne oddziały. Kolejnym Dyrektorem szpitala był, sprawujący tę funkcję aż do roku 1990 lek. med. Lech Spałek. W latach 1990 - 2008 funkcję Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie sprawowali kolejno: Stanisław Król. lek. med. Teresa Szwach. lek. med. Andrzej Hatny oraz Stanisław Stelmasiński. (...)

Począwszy od dnia 1 lipca 2008 roku, zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych dla społeczności powiatu jędrzejowskiego realizuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie utworzony przez Artmedik. Prezesem Zarządu Spółki Artmedik jest Pan Rafał Chaiński. Nepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie kieruje Dyrektor Maciej Wróbel.

(źr. Szpital Specjalistyczny "Artmedik" w Jędrzejowie)

Kolekcję 17 600 negatywów zdigitalizowano i udostępniono na stronie Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. Ten niezwykły projekt sprawia, że możemy zobaczyć liczne zabytki światowej kultury, których na przykład już nie ma.

Tu znajdziesz więcej: Archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto