Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie. Uroczystości pod pomnikiem majora Stefana Gądzio "Kosa". Zobacz zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach>>>
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach>>>Mateusz Zapart
W piątek pierwszego marca w Jędrzejowie oddano hołd pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w ramach uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci. Obchodyodbyły się przy pomniku majora Stefana Gądzio "Kosa", szefa Armii Krajowej w okręgu jędrzejowskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie

Uroczystości tradycyjnie odbyły się nieopodal Zespołu Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Tam, uczniowie w towarzystwie przedstawicieli władz miasta, oddali hołd pod pomnikiem majora Stefana Gądzio "Kosa" - szefa okręgu jędrzejowskiego Armii Krajowej, którego w sierpniu 1945 roku zamordował Urząd Bezpieczeństwa w Kielcach.

Jędrzejowskie obchody rozpoczął wicedyrektor "Grota" i przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Bernard Suchmiel, przybliżając zebranym nieco historię "Żołnierzy Wyklętych". Po nim głos zabrał starosta jędrzejowski, Paweł Faryna.

- Dzisiaj zbieramy się tutaj razem aby oddać hołd tym, którzy zginęli, walczyli o niepodległość naszej ojczyzny w latach powojennych. Musiało upłynąć wiele lat aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcieli żyć w wolnym kraju, we własnym państwie jako jego gospodarze, a nie poddani. Chcieli, aby kraj był podmiotem na arenie międzynarodowej, a nie państwem zależnym. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny.

- powiedział podczas uroczystości Paweł Faryna, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Nim złożone zostały kwiaty pod pomnikiem majora "Kosa" został także odczytany list od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy.

Kwiaty pod pomnikiem żołnierza wyklętego majora Stefana Gądzio "Kosa" złożyli uczestniczący w tegorocznych obchodach: Paweł Faryna starosta jędrzejowski, Maria Barańska wicestarosta jędrzejowski, Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa, członkowie Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego: Renata Kawiorska, Jarosław Krawczyk, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa, Janusz Adamczyk dyrektor Zespołu Szkół Numer 2 w Jędrzejowie, Małgorzata Wojtasik dyrektor Zespołu Szkół Numer 1 w Jędrzejowie, nauczyciele, uczniowie i pracownicy Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Dzień ten poświęcono pamięci o tych z żołnierzy, którzy mieli zostać na zawsze zapomniani. 1 marca to szczególnie symboliczna data dla Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Od 2011 roku, 1 marca w całej Polsce składany jest hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Zobaczcie jak wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto