Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Muzy pośród oręża" w Muzeum imienia Przypkowskich. Te prace tworzono tu podczas II wojny! [ZDJĘCIA]

Opracowała: albo
Otwarcie wystawy "Muzy pośród oręża. Artyści tworzący w domu Przypkowskich w Jędrzejowie w latach II wojny światowej" w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie.
Otwarcie wystawy "Muzy pośród oręża. Artyści tworzący w domu Przypkowskich w Jędrzejowie w latach II wojny światowej" w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. Muzeum imienia Przypkowskich, facebook
Od tygodnia w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie można oglądać prace artystów tworzących w domu Przypkowskich podczas II wojny światowej. Ta wyjątkowa wystawa: "Muzy pośród oręża", będzie dostępna dla zwiedzających do końca stycznia 2020 roku. Sobotniemu otwarciu wystawy towarzyszył Koncert Muzyki Polskiej.

Wystawa "Muzy pośród oręża" prezentuje prace artystów, którzy mieszkali i tworzyli w domu Przypkowskich w Jędrzejowie w czasie okupacji hitlerowskiej. Na niej zwiedzający zobaczą obrazy, rysunki i grafiki między innymi: Stefana Mrożewskiego, Tadeusza Cieślewskiego syna, Jadwigi Umińskiej czy Moniki Żeromskiej.

Jednym z artystów, ukrywających się wówczas w Jędrzejowie był kompozytor Roman Palester. Podczas koncertu towarzyszącego otwarciu wystawy można było również usłyszeć jego utwory. A oprócz nich, utwory Chopina czy Paderewskiego w wykonaniu zespołu Novi Piano Duo oraz Eryka Parchańskiego.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor muzeum, Jan Przypkowski.

Co ciekawe, na jednej z prezentowanych na wystawie prac, można odnaleźć postać podpułkownika Kazimierza Zenktellera -jędrzejowianina, dowódcę Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i głównodowodzącego III Powstania Śląskiego.

Jak czytamy na stronie facebookowej Muzeum imienia Przypkowskich: "Część domu Przypkowskich została zaanektowana przez okupantów. W pozostałej części, wraz z gospodarzami, mieszkali w tym czasie różni ludzie, których zawierucha wojenna pchnęła do Jędrzejowa. Gościnę znaleźli także różni artyści, także o ogólnopolskiej sławie. Gościnny pokoik "na górce" stał się w tym czasie schronieniem między innymi dla Zofii Fijałkowskiej, Jadwigi Umińskiej, Moniki Żeromskiej, Tadeusza Cieślewskiego syna, Stefana Mrożewskiego, kompozytora Romana Palestra. Wszyscy oni w gościnnym domu Przypkowskich mogli w spokoju oddawać się swojej działalności artystycznej".

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto