Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku odnowiono kolejny zabytkowy nagrobek w Jędrzejowie. Grób z 1827 udało się odnowić dzięki pieniądzom z kwest na cmentarzach

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Tak obecnie prezentuje się grób Anny z Lichtenaerów Fillingowej z 1827 roku. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tak obecnie prezentuje się grób Anny z Lichtenaerów Fillingowej z 1827 roku. Więcej na kolejnych zdjęciach Mateusz Zapart
Blisko 19 tysięcy złotych udało się zebrać podczas kwesty w 2022 roku zorganizowanej na terenie cmentarzy w Jędrzejowie. Cel corocznych kwest Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego jest zawsze jeden - ratowanie zabytkowych nagrobków, które można znaleźć w jędrzejowskich nekropoliach. Dzięki nim w ostatnich latach udało się odnowić kolejne nagrobki, w tym jeden z najstarszych jakie można znaleźć na cmentarzu Świętej Trójcy, grób z 1827 roku.

Ratują zabytkowe groby na jędrzejowskich cmentarzach

Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe od wielu lat każdego roku organizuje na cmentarzach Świętej Trójcy i Cystersów w Jędrzejowie kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Z pomocą wolontariuszy od rana do wieczora we Wszystkich Świętych zbierają pieniądze od mieszkańców chcących ocalić stare, często znajdujące się już w bardzo złym stanie, nagrobki.

- Co roku wraz z wolontariuszami, których w tym roku będzie około 40 osób, zbieramy pieniądze potrzebne do odnowy zabytkowych nagrobków. Zawsze staramy się wybierać groby najbardziej potrzebujące odrestaurowania, ale ostateczna decyzja zapada po zakończeniu zbiórki gdy już wiemy jakimi funduszami dysponujemy. W zeszłym roku uzbieraliśmy około 19 tysięcy złotych. Za te pieniądze odnowiliśmy grób Anny z Lichtenaerów Fillingowej. W tym roku również będzie można nas spotkać na cmentarzach 1 listopada.

- opowiada Krzysztof Ślusarek przewodniczący Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego.

O tegorocznej kweście możecie przeczytać tutaj:

W 2022 roku dzięki szczodrości mieszkańców udało się uzbierać 18 tysięcy 969,94 złotych. Pieniądze te zostały wykorzystane do uratowania jednego z najstarszych nagrobków znajdujących się na cmentarzu Świętej Trójcy z 1827 roku należącego do Anny Lichtenearow Filling. Anna była najprawdopodobniej żoną dzierżawcy lub kogoś innego z folwarku łysakowskiego. Z inwentaryzacji nagrobków sporządzonej na początku lat 90. wynika, że kobieta urodziła się w Austrii w 1778 roku, według aktu zgonu miała umrzeć w wieku 47 lat, czyli urodziła się jednak najprawdopodobniej w 1770 roku.

Jak wspomina Towarzystwo nagrobek Anny przed remontem znajdował się w tragicznym stanie i był to ostatni moment by go ocalić od zniszczenia. Zajmujący się odrestaurowaniem nagrobka rzeźbiarz Leszek Kurkowski zrekonstruował zniszczone fragmenty obelisku, a także między innymi musiał wyrzeźbić na nowo motywy roślinne ozdabiające pomnik. Prace nad nagrobkiem rozpoczęto na początku września 2023 roku i udało się go ocalić.

W 2022 roku udało się odnowić grób należący do zmarłego w 1921 roku Franciszka Odrowąż-Pieniążek, profesora gimnazjum w Jędrzejowie, oraz jego małżonki. Jego grób przed i po odnowie można również zobaczyć w naszej galerii.

Zobaczcie zdjęcia odnowionych nagrobków:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto