Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niszczejącym budynku w Jędrzejowie zrobią mieszania chronione

Tomasz Hajduk
Urząd miasta otrzymał dofinansowanie w wysokości 962 000 złotych. Przebudowany zostanie zdewastowany budynek znajdujący się na terenie Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Stał nieużywany przez kilkanaście lat, teraz powstaną tam mieszkania chronione. Pre-umowę w tej sprawie z zarządem województwa świętokrzyskiego podpisał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Do końca 2018 roku powstanie siedem mieszkań chronionych dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych o powierzchni od 20 do 30 metrów kwadratowych.

Sześć z nich przeznaczonych będzie dla jednej osoby, w siódmym – trochę większym zamieszkać będzie mogło małżeństwo. Zostaną one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Idea mieszkań chronionych polega na tym, że mieszkaniec może zabrać ze sobą swoje rzeczy, ulubiony fotel, wersalkę, czy ukochane zwierzę. W aneksie kuchennym będzie mógł przygotować ulubione potrawy. Pójdzie do tego samego lekarza, sklepu czy kościoła. To jest duży atut tej formy pomocy, bo osoba zostaje w swoim naturalnym środowisku, tu gdzie mieszkała wiele lat. Z opłat ponosi koszty mediów oraz częściowo płaci czynsz – opowiada Grażyna Chabior, dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Jędrzejowie.

Lokale pozostają własnością gminy, nie można tam nikogo zameldować ani nikomu przekazać.
Koszt całości inwestycji szacowany jest na około 1 milion 132 tysiące złotych, różnica w wysokości około 170 tysięcy złotych zostanie pokryta z budżetu gminy.

Mieszkania chronione jako forma pomocy społecznej
Są to lokale pod szczególną opieką, dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, chorych, czy mających trudności w codziennym funkcjonowaniu, ale nie jest to jeszcze stan wymagający umieszczenia w placówce z całodobową opieką, takiej jak dom pomocy społecznej. Otrzymują dobre warunki mieszkaniowe, a oprócz tego mogą zostać otoczone dodatkową opieką różnego rodzaju specjalistów: pracowników socjalnych, psychologów, opiekunek, w zależności od tego jaka jest potrzeba.

Oszczędności dla gminy
Na potrzeby gminnej strategii problemów społecznych ośrodek pomocy społecznej co jakiś czas przygotowuje analizy. Wynika z nich, że dużym problemem jest zapewnienie pomocy osobom niesamodzielnym. Znaczna część tych osób jest umieszczana w domach pomocy społecznej, co jest też ogromnym obciążeniem finansowym dla gminy. Dochodzącym do miliona złotych rocznie.
Koszt miesięczny pobytu w domu opieki sięga 3000 złotych, z czego pensjonariusz pokrywa cześć wynoszącą maksymalnie 70 procent jego dochodu, a jest to zazwyczaj niska emerytury. Reszta dopłacana jest z budżetu.

Osoby wymagające całodobowej opieki wysyłane są w zależności od wolnych miejsc do placówek w całym województwie świętokrzyskim.

W powiecie jędrzejowskim jest jedynie dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych kobiet w Mnichowie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto