Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie. Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie przy pomniku upamiętniającym pułkownika Kazimierza Zenktelera. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie przy pomniku upamiętniającym pułkownika Kazimierza Zenktelera. Więcej na kolejnych zdjęciach. Mateusz Zapart
We wtorek, 27 grudnia po raz drugi obchodzono w Jędrzejowie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w Parku Miejskim przy popiersiu pułkownika Kazimierza Zenktelera pseudonim „Warwas” dowódcy frontu zachodniego w Powstaniu Wielkopolskim i mieszkańca Jędrzejowa w latach 1939-1955.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie

Uroczystość odbyła się w Parku Miejskim przy ulicy Świętej Barbary w Jędrzejowie pod popiersiem upamiętniającym pułkownika Kazimierza Zenktelera, które zostało odsłonięte i poświęcone w 2021 roku. Fundatorami pomnika są burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek i Instytut Pamięci Narodowej.

Kim był pułkownik Kazimierz Zenkteler?

Pułkownik Kazimierz Zenkteler pseudonim „Warwas” urodził się 24 stycznia 1884 w ziemiańskiej rodzinie w Wojnowicach. Jak wspomniano podczas uroczystości pochodził on z rodziny w której panowała silne tradycje patriotyczne. Dziadek Kazimierza brał udział w wojnach napoleońskich, jego ojciec zaś wziął udział w powstaniu 1848 roku. Wziął udział w I wojnie światowej w wojskach niemieckich, pełniąc swoją służbę w 5 pułku ciężkiej artylerii. Z armii w stopniu podporucznika został zwolniony po tym jak w 1914 roku został ciężko raniony we Flandrii.

Aktywnie działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. 28 grudnia 1918 roku przystąpił do organizowania sił powstańczych na terenie zachodniej wielkopolski. Podczas powstania dowodził na froncie zachodnim, 7 stycznia 1919 roku został nominowany jako dowódca V Okręgu Wojskowego w Grodzisku. W październiku 1919 roku mianowany został dowódcą frontu grupy zachodniej frontu wielkopolskiego. Brał także udział w Wojnie Polsko-Bolszewickiej. W okresie Trzeciego Powstania Śląskiego został Naczelnym Komendantem Wojsk Powstańczych w czerwcu 1921 roku.

Represjonowany po Kampanii Wrześniowej 1939 roku, w grudniu tego samego roku został deportowany do Generalnego Gubernatorstwa. Ostatecznie osiadł w Jędrzejowie gdzie zajmował się handlem. Zmarł 22 stycznia 1955 roku w Jędrzejowie. Nie zostawił po sobie żadnych spisanych relacji ze swojego życia, nigdy też nie założył rodziny. Został pochowany na cmentarzu Świętej Trójcy w Jędrzejowie, ale w 2001 roku w 83 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego złożono jego prochy w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Buku.

- Pułkownik Kazimierz Zentkeler był czuły na dobro ojczyzny. Do końca swych dni nie szukał ani sławy, ani rozgłosu. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Legią Honorową, Orderem Polonia Restituta. Pośmiertnie odznaczony został Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym

- mówił Bernard Suchmiel przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Kombatantów.

Po rozpoczęciu uroczystości przez Bernarda Suchmiela głos zabrał burmistrz miasta Jędrzejów Marcin Piszczek:

- Przed rokiem mieliśmy okazję wspólnie odsłonić popiersie pułkownika Zenktelera w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego ale również w dzień ustanowiony wtedy świętem narodowym tuż przed naszą uroczystością. Podkreślałem to w roku ubiegłym i powtórzę to też dzisiaj: osoba pułkownika Zenktelera to wyrzut sumienia dla Jędrzejowa i wszystkich jędrzejowian. Postać tragiczna w kontekście pobytu w Jędrzejowie. Dwukrotnie Jędrzejów wyparł się go. Raz gdy w biedzie i zapomnieniu mieszkając na ulicy Kieleckiej odchodził do Stwórcy dokarmiany przez sąsiadów i wspierany przez swoich byłych podkomendnych. Spora grupa jędrzejowian walczyła pod komendą Kazimierza Zenktelera w obronie Śląska. To oni zapewniali swojemu byłemu dowódcy godziwą starość i jedzenie na ostatnie lata życia. Państwo i Jędrzejów o nim zapomniało. Dla władz PRL osoba Zenktelera była kimś niebezpiecznym, kto walczył z bolszewikami na froncie północnym.

Burmistrz przypomniał zebranym także o drugiej sytuacji w której miasto znów zapomniało o pułkowniku Kazimierzu Zenktelerowi: - Niestety Jędrzejów zapomniał o nim na początku tego wieku. W 2001 roku pozwoliliśmy zabrać pułkownika z Jędrzejowa bez upamiętnienia go, gdzie z honorami trafił do rodzinnego Buku w asyście wojskowej jeszcze wśród żyjących wtedy uczestników Powstania Wielkopolskiego. W 2021 roku udało nam się przywrócić miastu Zenktelera i upamiętnić go należycie.

We wtorek wartę pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, dowodził kapitan Krystian Mazurek. Po odczytaniu apelu pamięci przez porucznika Łukasza Bojarzy oraz po salwie honorowej goście złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Kazimierza Zenktelera.

W uroczystości udział wzięli oraz złożyli wiązanki między innymi: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, Leszek Bukowski z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Bernard Suchmiel przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Kombatantów , kapitan Krystian Mazurek, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej i Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie, Zarząd Miejsko-Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Jędzejowie, Szkoła Podstawowa w Rakowie, Szkoła Podstawowa w Łysakowie, I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, SP nr 4 w Jędrzejowie, Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu, Zespół Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowi.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto