Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie jędrzejowskiego "Reja" szykują się do próbnej matury. Czy bal absolwentów się odbędzie?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
I LO imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie
Już za kilka dni, tegoroczni maturzyści będą mieli okazję zmierzyć się z próbną maturą. Arkusze przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak do tej próby przygotowują się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie? A co z balem absolwentów? Mówi dyrektor szkoły, Wojciech Zwierzchowski.

Konsultacje w trybie online i w trybie stacjonarnym
Jak do próbnej matury przygotowują się uczniowie "Reja"?

- Do egzaminów uczniowie przygotowują się przede wszystkim poprzez systematyczny udział w zajęciach z poszczególnych przedmiotów, które z racji na specyfikę sytuacji epidemii są prowadzone w trybie zdalnym. Dodatkowo uczniowie uczestniczą w konsultacjach, zarówno odbywających się w trybie online, jak i w trybie stacjonarnym. Wszystko na to wskazuje, że do próbnych egzaminów maturalnych przystąpią wszyscy nasi tegoroczni maturzyści, czyli dokładnie 122 osoby. Oczywiście udział w próbnym egzaminie maturalnym ma charakter dobrowolny. Egzaminy w związku z trudnymi uwarunkowaniami epidemicznymi będą przeprowadzane w warunkach szczególnego rygoru sanitarnego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego, podobnie jak egzaminy, które odbyły się w miesiącu czerwcu 2020 roku - mówi na wstępie dyrektor.

Jak wyglądają konsultacje?

- Oprócz regularnych zajęć prowadzonych za pośrednictwem komunikatorów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem platformy Microsoft Teams, nauczyciele przedmiotów maturalnych prowadzą konsultacje online według przyjętego harmonogramu, a także w zależności od bieżących potrzeb. Dodatkowo na terenie szkoły odbywają się konsultacje w trybie stacjonarnym, które są organizowane w małych grupach w rygorze sanitarnym, zgodnie z zaleceniami Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. W ramach tych konsultacji odbywają się sprawdziany wiadomości typu maturalnego. Konsultacje są o tyle ważne, że tak naprawdę tegoroczni maturzyści od roku realizują naukę w trybie zdalnym, a przecież egzaminy zgodnie z założeniami mają się odbywać w trybie stacjonarnym na dotychczasowych zasadach. Oczywiście konsultacje mają podobnie, jak udział w próbnym egzaminie maturalnym charakter dobrowolny. Biorąc pod uwagę specyfikę sytuacji koncentrujemy się przede wszystkim na pracy z zakresu przedmiotów maturalnych, ale nie zapominamy o pozostałych przedmiotach. W tym celu na jesieni przyjęliśmy wewnątrzszkolne procedury w zakresie nauki w trybie zdalnym uwzględniające specyfikę tej formy nauczania. Procedury te w zależności od bieżących potrzeb były modyfikowane.

"Udział w próbnym egzaminie maturalnym jest niezwykle ważny"

Jak dodaje pan dyrektor:

- Udział w próbnym egzaminie maturalnym jest niezwykle ważny, nie tylko w wymiarze merytorycznym, ale także w wymiarze sprawdzenia realizacji procedur maturalnych. Zwłaszcza w sytuacji epidemii realizacja tych procedur jest niezwykle ważna, gdyż jest związana z kwestią bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego. Zarówno formuła zdalnego nauczania, jak i zorganizowanie egzaminów w obecnych warunkach, to niezwykle poważne i nigdy wcześniej nie mające miejsca wyzwanie dla nas wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli, a także dyrektorów szkół, którzy koordynują codzienne funkcjonowanie szkół w warunkach epidemii - uważa dyrektor Zwierzchowski.

Bal pod znakiem zapytania
Także ważnym tematem dla maturzystów, ich rodziców i nauczycieli jest kwestia organizacji balu maturalnego, czy też w obecnych warunkach - balu absolwentów. Czy bal w liceum "Reja" będzie organizowany?

- Trudno w tej chwili jednoznacznie odnieść się do kwestii ewentualnego balu maturalnego. Takie głosy pojawiały się. Sytuacja jest bardzo złożona i raczej w tym momencie trudno cokolwiek zaplanować. Jednak w obliczu utrzymującej się epidemii na razie ta kwestia nie jest podejmowana. Ze swojej strony bardzo dziękuję maturzystom wraz z rodzicami oraz nauczycielom za cierpliwą i wytrwałą pracę w tych naprawdę niełatwych uwarunkowaniach - powiedział na końcu dyrektor szkoły.

WAŻNE

Próbna matura 2021: Kiedy się odbędzie?

Próbna matura 2021 odbędzie się między 3 a 16 marca. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła właśnie harmonogram przeprowadzenia tych egzaminów. Szkoły będą mogły przeprowadzić ją ze wszystkich przedmiotów, które w maju będą zdawać ich podopieczni.

Matura próbna 2021. Gdzie i kiedy się odbędzie?

Tradycyjnie maraton rozpocznie egzamin języka polskiego na poziomie podstawowym. Rozpocznie się w środę 3 marca o godzinie 9. O godzinie 14 zainteresowani będą mogli napisać test z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym oraz z języka mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

W czwartek rano, 4 marca, młodzież zmierzy się natomiast z maturą z matematyki (poziom podstawowy), a po południu - z historią muzyki (poziom rozszerzony) i filozofią (poziom rozszerzony).

W piątek, 5 marca, maturzyści przystąpią najpierw do próbnego egzaminu z języka angielskiego (poziom podstawowy), a o godzinie 14 - z historii sztuki (poziom rozszerzony) i języka kaszubskiego (poziom rozszerzony).

Jak zapowiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, próbne matury będą odbywały się w szkołach przy zachowaniu takich samych zasad reżimu sanitarnego, jakie obowiązywały przy organizacji ubiegłorocznego egzaminu. Dopuszcza to jedno z podpisanych wcześniej rozporządzeń.

Matura 2021. Jak będzie wyglądał egzamin?

Zgodnie z ogłoszonymi wcześniej założeniami zakres wiedzy wymaganej na tegorocznej maturze będzie mniejszy. Został okrojony o około 20-30 procent. Poza tym nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym). W poprzednich latach absolwent musiał zdecydować się na jeden z takich egzaminów – chociaż nie obowiązywał próg zdawalności. W tym roku maturzyści nie będą także zdawać matur ustnych.

Próbna matura z "Echem Dnia"
Próbną maturę 2021 możecie zdawać z "Echem Dnia". W dniu próbnych matur na echodnia.eu arkusze i odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Matura rozpocznie się w środę 3 marca o godzinie 9 - maturzyści będą pisać język polski - poziom podstawowy. W czwartek, 4 marca o godzinie 9 młodzież zmierzy się natomiast z maturą z matematyki - poziom podstawowy W piątek, 5 marca o godzinie 9, maturzyści przystąpią do próbnego egzaminu z języka angielskiego - poziom podstawowy.

Konkurs dla maturzystów!

Wciąż czekamy na zgłoszenia do konkursu „Twoje 100 dni do matury". Można wygrać 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na siłownię, ściankę wspinaczkową, czy akademię driftingu. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie lub nagrasz krótkie wideo, na którym pokażesz, jak wyglądają Twoje przygotowania do matury.
KONKURS DLA MATURZYSTÓW. Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto