Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka jędrzejowskich cystersów wśród najpiękniejszych w kraju. Mamy wyniki ogólnopolskiego konkursu (ZDJĘCIA)

Opracowała: albo
Szopka z Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Szopka z Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie jedną z najpiękniejszych w Polsce. Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie
I choć od Świąt Bożego Narodzenia minęły już ponad dwa miesiące, a w Środę Popielcową wierni Kościoła Katolickiego rozpoczęli czas Wielkiego Postu, to warto poinformować, że w naszym powiecie powstała jedna z najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. W tegorocznym konkursie szopka zbudowana w Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie zdobyła drugie miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie na parafialną szopkę. Wyniki konkursu poznaliśmy dopiero 28 lutego.

W sobotę, 28 lutego rozstrzygnięty został II Ogólnopolski Konkurs na parafialną szopkę bożonarodzeniową.

Już po raz kolejny szopka jędrzejowskich cystersów zajęła czołowe miejsce w kraju. Szopka z Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie zdobyła II miejsce wśród szopek z siedmiu województw.

Nasza szopka wśród najpiękniejszych! Wewnątrz pływały... karpie
Jędrzejowska szopka miała 8 metrów wysokości, 6 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Hasło widniejące w szopce: "Oto jestem z Wami po wszystkie dni" odnosiło się do przeżywanego roku duszpasterskiego "Eucharystia daje życie". Dlatego dzieciątko Jezus umieszczone było w przełamanej hostii IHS.

Wokół stajenki ze Świętą Rodziną wędrowały anioły. To nawiązanie do słów świętej Faustyny, która pisząc o aniołach mówi, że zazdrościliby nam komunii świętej. Nad szopką górowało pole pasterzy, którym anioł zwiastuje nowinę o narodzeniu. W szopce znalazły się również tradycyjne figury trzech króli, owiec, wielbłąda, słonia, woła i osła, ale także figury sarenek czy krów.

Dodatkowymi elementami ruchomymi były wiatraki. W szopce znalazła się również kaskada z oczkiem wodnym, w którym pływały karpie. Szopka została przyozdobiona cyprysami, tujami oraz drzewkami jodły kaukaskiej z ręcznie szydełkowanymi aniołami i dzwonki. Gra światła (niebieskie, żółte i białe) wprowadzały wiernych w tajemniczy nastrój nocy betlejemskiej.

Szopka składała się z ponad 120 figur. Do konstrukcji całości użyto prawie 1000 elementów. Wykorzystano dodatkowo niebieski materiał, siano, słomę, drewno, 120 kilogramów kamieni, 30 metrów kwadratowych żywego mchu oraz styropian.

Szopka budowana była przez 4 dni przez parafian amatorów, bez udziału plastyków, pod kierunkiem proboszcza parafii ojca Jakuba Edwarda Zawadzkiego.

Laureaci
W tegorocznej edycji konkursu oceniano zgłoszone szopki z 7 województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, opolskiego, lubelskiego oraz dolnośląskiego.

  • I miejsce zdobyła szopka zbudowana w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Wojciecha w Sędzinach w województwie wielkopolskim
  • II miejsce zajęła szopka zbudowana w Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie
  • III miejsce zajęła szopka powstała w parafii świętego Floriana w Naroku (województwo opolskie).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto