Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Miasta Jędrzejów 2024 w 753. rocznicę nadania mu praw miejskich. Piękna gala, wśród gości Marzena Okła-Drewnowicz, Stanisław Janicki

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
753. rocznica nadania praw miejskich miastu Jędrzejów. Konferansjerem części artystycznej tego wydarzenia był Artur Andrus. Zobacz więcej na kolejnych slajdach
753. rocznica nadania praw miejskich miastu Jędrzejów. Konferansjerem części artystycznej tego wydarzenia był Artur Andrus. Zobacz więcej na kolejnych slajdach Mateusz Zapart
Mija 753 lata odkąd Jędrzejów uzyskał status miasta. Z okazji tej rocznicy w piątek, 16 lutego, w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyły się obchody Święta Miasta Jędrzejów. Jak zawsze wręczone zostały statuetki Jędrzejowianina Roku, odbył się piękny spektakl pod tytułem "Artyści estrady...z szuflady". Byli wyjątkowi goście z minister do spraw polityki senioralnej Marzeną Okłą-Drewnowicz i legendarnym krytykiem filmowym Stanisławem Janickim na czele.

Święto Miasta Jędrzejów z okazji 753. rocznicy nadania mu praw miejskich

W ramach uroczystości z okazji 753 rocznicy nadania praw miejskich Jędrzejowowi w sobotę odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały statuetki Jędrzejowianin roku 2023. Tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia zostali: Grażyna Chabior w dziedzinie społecznej, Marcin Gałczyński w dziedzinie gospodarczej, Agnieszka i Konrad Czarneccy w dziedzinie gospodarczej, Andrzej i Dorota Krążek w dziedzinie rolniczej, Michał Stępiej w dziedzinie sportowej.

Więcej o laureatach możecie przeczytać tutaj:

Gospodarz tej ważnej dla Jędrzejowa uroczystości, burmistrz Marcin Piszczek w swoim przemówieniu przedstawiając historię Jędrzejowa wskazał momenty i postaci kluczowe dla jego rozwoju szczególną uwagę zwracając na wpływ jaki ojcowie cystersi mieli na powstanie Jędrzejowa i jego dalszą historię.

Zobaczcie zdjęcia z obchodów Święta Miasta Jędrzejów 2024:

- Spotykamy się razem w rocznicę szczególnego wydarzenia. Nadania przez Pana na Krakowie i Sandomierzu Bolesława Wstydliwego praw miejskich osadzie Jędrzejów pozostającej we władaniu jędrzejowskich cystersów. Bez cystersów tego miasta by nie było, nie byłoby jego historii, jego teraźniejszości, a miejmy nadzieję że nie będzie również przyszłości. Cystersi dzierżą tradycję wielu pokoleń mnichów budujących małą ojczyznę Jędrzejowa i okolic. Chciałbym dzisiaj nawiązać do pewnego okresu w historii opactwa gdy opatem był niejaki Mikołaj z Rembieszyc zwany Budowniczym. To człowiek, który wraz z innymi opatami wykreował to miejsce takim jakie je znamy obecnie. W Jędrzejowie jako opat spędził 50 lat, umierając w 1496 roku. Ten długi czas pozwolił mu wykonać gigantyczną pracę. Myślę, że wszyscy mamy pewne dziedzictwo do wypełnienia, bardzo proste. Skoro on budował Jędrzejów ponad 600 lat temu, myślę, że my teraz możemy budować Jędrzejów każdy na swój sposób. Tak by kolejne pokolenia mogły wspólnie świętować jego urodziny. Wszystkiego najlepszego dla was jędrzejowianie z okazji Święta Miasta.

- rozpoczął obchody burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Życzenia złożyli także niektórzy z obecnych na sali gości wśród których byli: minister do spraw polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego Marka Bogusławskiego, starostę powiatu jędrzejowskiego Pawła Farynę, wicestarostę Marię Barańską oraz specjalnego gościa, którym był Stanisław Janicki znany krytyk filmowy i scenarzysta.

W artystycznej części wieczoru licznie zgromadzona w Centrum Kultury publiczność obejrzała spektakl pod tytułem "Artyści estrady....z szuflady" w reżyserii Ireneusza Ślusarczyka i pod kierownictwem muzycznym Małgorzaty Piszczek. Na scenie centrum można było ujrzeć solistów Małej Akademii Śpiewu, aktorów nowej formacji teatralnej "Si Senior", kabaret "Hola hola", aktorów teatru TeTaTeT z Kielc, Jędrzejowski Chór Miejski i Zespół Wokalny przy Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego z klubu nauczyciela w Jędrzejowie. Konferansjerem tego wyjątkowego spektaklu był Artur Andrus, prezenter telewizyjny oraz artysta kabaretowy znany z ciętego dowcipu.

Zobaczcie zdjęcia z obchodów Święta Miasta Jędrzejów 2024:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto