Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynne jarmarki na rynku w Jędrzejowie w obiektywie Feliksa Przypkowskiego. Wspaniałe fotografie nawet sprzed 100 lat. Zobaczcie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Jędrzejów, Rynek. Handel garnkami podczas targu. 1913 rok.
Jędrzejów, Rynek. Handel garnkami podczas targu. 1913 rok. Feliks Przypkowski
Na rynku w Jędrzejowie jarmarki pełne kramów z rozmaitym asortymentem odbywały się od pokoleń. Jędrzejowianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli tu kupić między innymi zboże i warzywa, tkaniny, buty, garnki, a nawet meble. Handel na jędrzejowskim rynku, w obiektywie aparatu zatrzymał Feliks Przypkowski. Zobaczcie unikatowe zdjęcia.

Znane na cały świat Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, niedawno udostępniło unikatową kolekcję ponad 17 tysięcy zdjęć wykonanych przez Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. Twórcy niepowtarzalnych fotografii, nie mogli pominąć na swoich ujęciach rodzinnego miasta - Jędrzejowa. Blisko 1700 zdjęć zostało wykonanych właśnie tutaj. W dzisiejszej galerii przedstawiamy stare fotografie ukazujące słynne jędrzejowskie jarmarki.

Jarmarki w Jędrzejowie
W Jędrzejowie od 1775 odbywało się aż 14 jarmarków, co przemawia za wysoką rangą handlową miasta. Według przywileju z drugiej połowy XVIII wieku na Jędrzejowskich jarmarkach gwarantowana była „wszelka wolność kupna i sprzedaży na konie, woły i inne bydło, jako też i na wszelkie towary do potrzeby i wygody ludzkiej służące". Walne jarmarki jędrzejowskie czyniły z Jędrzejowa znany w kraju i za granicą ośrodek handlowy. W źródłach z tego czasu czytamy, że „miasto to jest z najpiękniejszych w województwie tutejszym (to jest Kieleckim) uprzywilejowane w 14 jarmarków i na dwa walne nazywające się, do dni 16 trwające". (źr. andreovia.pl) W czasach późniejszych jarmarki w Jędrzejowie odbywały się w czwartki. Współczesne targi również odbywają się w każdy czwartek (tylko już nie na rynku).

Digitalizacja zdjęć Feliksa i Tadeusza Przypkowskich
Kolekcję 17 600 negatywów zdigitalizowano i udostępniono na stronie Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. Ten niezwykły projekt sprawia, że możemy zobaczyć liczne zabytki polskiej i światowej kultury, także tych które nie przetrwały do dzisiejszych czasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto