Rewitalizacja rynku i przebudowa pływalni miejskiej w Jędrzejowie mogą stać się faktem. Gmina rozpoczyna starania o wielkie pieniądze

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Gmina Jędrzejów będzie się starać o wielkie pieniądze na realizację wielkich inwestycji w mieście. Pierwszy wniosek dotyczy rewitalizacji Rynku. Na zdjęciu: koncepcja rewitalizacji Placu Kościuszki - Rynku w Jędrzejowie z 2016 roku.
Gmina Jędrzejów będzie się starać o wielkie pieniądze na realizację wielkich inwestycji w mieście. Pierwszy wniosek dotyczy rewitalizacji Rynku. Na zdjęciu: koncepcja rewitalizacji Placu Kościuszki - Rynku w Jędrzejowie z 2016 roku. UM Jędrzejów
Rewitalizacja rynku, budowa trzeciego etapu terenów inwestycyjnych oraz przebudowa pływalni miejskiej w Jędrzejowie - to największe projekty, jakie w najbliższym czasie chce realizować gmina Jędrzejów. Szansę na pozyskanie wielkich dofinansowań (nawet 95 procent kosztów), daje "Polski Ład" i wpisany w niego rządowy Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów. Do "rozdania" jest aż 30 miliardów złotych.

Gmina Jędrzejów planuje kolejne, wielkie inwestycje na swoim terenie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej powrócił temat rewitalizacji jędrzejowskiego rynku, a także budowy trzeciego etapu terenów inwestycyjnych oraz infrastruktury sportowej, między innymi przebudowy pływalni miejskiej i mieszczącej się obok hali sportowej Szkoły Podstawowej numer 4.

Nie da się ukryć, że aby samorząd mógł zrealizować choćby jeden z projektów, potrzebne są ogromne pieniądze. Szansę na ich pozyskanie daje nowy, rządowy program wpisany w "Polski Ład" - Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów.

O tym, że gmina Jędrzejów chce złożyć wnioski do tego programu, podczas sesji poinformował burmistrz Marcin Piszczek.

- Rusza nowy nabór wniosków o dofinansowania w ramach "Polskiego Ładu" - Inwestycje Strategiczne dla samorządów. Poziom dofinansowania to aż 95 procent kosztów kwalifikowalnych bez górnych i dolnych limitów wartości projektów. My już pracujemy nad tym z wydziałem i mamy trzy propozycje co do wniosków, które chcemy złożyć - poinformował na wstępie włodarz miasta.

Pierwszy wniosek o dofinansowanie jaki chce złożyć gmina, dotyczy rewitalizacji Rynku w Jędrzejowie

- Wracamy do sprawy Rynku. Ja nie mówię i nie rozstrzygam, czy ten projekt, który jest, byłby w całości realizowany. Projekt powstał kilka lat temu, był poparty przez SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich - red.), my jako Urząd Miejski nie popieraliśmy tej koncepcji. Ale trzeba pamiętać - jest konkurs, są sędziowie. Sędziowie przede wszystkim reprezentujący SARP - architekci i urbaniści, więc to są eksperci. Rynek będziemy chcieli wyłagodzić jeżeli chodzi o zieleń. O tym będziemy rozmawiać z projektantami. Na etapie składania wniosków w tym naborze, nie jest jeszcze potrzebne posiadanie pełnej dokumentacji, chociaż na Rynek my ją mamy. Mamy również pozwolenie na budowę, które nie straciło na aktualności - powiedział burmistrz Marcin Piszczek.

Przypomnijmy, że planowana rewitalizacji rynku w Jędrzejowie to temat, który "ciągnie się" i wzbudza emocje od wielu lat. Przykładowo w 2018 roku, po wielu staraniach gmina nie otrzymała dofinansowania unijnego na realizację inwestycji.

Drugi wniosek - budowa III etapu terenów inwestycyjnych

- Druga sprawa to budowa trzeciego etapu terenów inwestycyjnych, czyli połączenie ulicy Przypkowskiego i Piłsudskiego ze skrzyżowaniem z ulicą Jasionka. Tam fragment drogi jest wykonany wzdłuż ogródków działkowych do ulicy Fabrycznej i brakuje fragmentu od ulicy Fabrycznej do ulicy Piłsudskiego/Przypkowskiego. Brakuje też ulicy Długiej, czyli połączenia od ulicy Dygasińskiego do ulicy Fabrycznej. Są to spore koszty, ale to drugi wniosek, który chcemy złożyć w tym naborze - dodał włodarz.

Trzeci wniosek - poprawa infrastruktury sportowej

- Trzeci wniosek, o którym tutaj dyskutujemy, to infrastruktura sportowa, czyli przebudowa pływalni miejskiej oraz przebudowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej numer 4. Do tego jednego projektu chcemy również "dorzucić" dwie hale sportowe w Podchojnach i Skroniowie.

Szacowany wstępnie koszt wszystkich projektów to plus/minus 50 milionów złotych.

- Jeśli dostalibyśmy pieniądze choć na jeden projekt to już dużo dobrego by się działo, a jeśli udałoby się nam dostać pieniądze na wszystko, to zmieniamy obraz Jędrzejowa diametralnie. Dlatego musimy o to wszyscy wspólnie powalczyć - dodał Marcin Piszczek.

Wnioski w pierwszym naborze przyjmowane są od 1 do 31 lipca. We wrześniu planowany jest drugi nabór, do którego gmina może złożyć kolejne trzy wnioski (maksymalnie). Łącznie w dwóch naborach do rozdania jest 30 miliardów złotych.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
NARÓD POLSKI

NIE CHCEMY BETONOWEJ PATELNI NA RYNKU. NIE ZGADZAMY SIĘ NA WYCINKĘ DRZEW. RZĄDAMY ZIELONEGO RYNKU Z PARKIEM.

Dodaj ogłoszenie