Polecamy

Dobiega końca renowacja jedynej, dostępnej w przestrzeni publicznej w Jędrzejowie, unikatowej, ponad stuletniej figury błogosławionego Wincentego Kadłubka - patrona miasta © archiwum Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie
[1/10]

Renowacja figury błogosławionego Wincentego Kadłubka dobiega końca. Unikatowy zabytek wkrótce powróci do Jędrzejowa (GALERIA ZDJĘĆ)

Dobiega końca renowacja jedynej, dostępnej w przestrzeni publicznej w Jędrzejowie, unikatowej, ponad stuletniej figury błogosławionego Wincentego Kadłubka - patrona miasta. Przez kilka miesięcy, niezwykle cenna figura była odnawiana w pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Jak zapowiada cysterska wspólnota w połowie sierpnia, rzeźba powróci na swoje miejsce, na cokół przy ulicy Klasztornej. Jej ponowne poświęcenie zaplanowane jest na uroczystości odpustowe, które odbędą się w ostatnich dniach sierpnia.

Przypomnijmy, że prace renowacyjne przy figurze rozpoczęły się już w sierpniu zeszłego roku. Wówczas szybko okazało się, że błogosławiony Wincenty jest w gorszym stanie niż się spodziewano. O tym więcej w artykule poniżej:

Zobacz: Prace renowacyjne u Cystersów w Jędrzejowie. Figura błogosławionego Wincentego Kadłubka w gorszym stanie niż się spodziewano...

Figura błogosławionego Wincentego Kadłubka jest cenna dla mnichów cysterskich i mieszkańców Jędrzejowa. Została postawiona w 1918 roku z racji 700-lecia przybycia Wincentego Kadłubka do klasztoru w Jędrzejowie. Figurę wykonano z piaskowca pińczowskiego przez znanego, jędrzejowskiego kamieniarza S. Piaseckiego. Jest to jedyna figura błogosławionego Wincentego Kadłubka znajdująca się w Jędrzejowie, którego jest patronem.

Zobacz na kolejnych zdjęciach jak po renowacji prezentuje się zabytkowa figura. >>>>

Najnowsze wiadomości

reklama