Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piękne uroczystości w Zespole Szkół imienia "Grota" w Jędrzejowie [ZDJĘCIA]

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piękne uroczystości w Zespole Szkół imienia "Grota" w Jędrzejowie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piękne uroczystości w Zespole Szkół imienia "Grota" w Jędrzejowie. AB/Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie/ZS im. Grota w Jędrzejowie
1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piękne uroczystości odbyły się w Zespole Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Uczniowie przygotowali poruszającą akademię. Było też słowo wsparcia i solidarności dla naszych wschodnich sąsiadów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jędrzejowie

We wtorek, 1 marca w Zespole Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie odbył się piękny apel słowno-muzyczny pamięci Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych, którzy w czasach sowieckiej agresji walczyli o wolność i są bohaterami antykomunistycznego podziemia.

Obecny podczas uroczystości starosta jędrzejowski Paweł Faryna zwrócił się do uczniów:

- Dla części młodzieży Żołnierze Wyklęci stają się wzorem bezkompromisowej postawy, a podział na dobro i zło jest jasny i czytelny. Żołnierze Wyklęci - Niezłomni, chcieli żyć w wolnym kraju, we własnym państwie jako jego gospodarze, a nie poddani. Chcieli, aby kraj był podmiotem na arenie międzynarodowej, a nie państwem zależnym. Włodarz powiatu wspomniał również o ciężkiej sytuacji wojennej na Ukrainie i zaznaczył jak ważna jest teraz pomoc i solidarność z naszymi sąsiadami ze wschodu.

Zaraz po apelu, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Renata Kwas, a także przedstawiciele szkoły na czele z dyrektorem Pawłem Kowalskim złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem majora Stefana Gądzo "Kosa".

- Wiemy, ze żołnierzy wyklętych zabito dwa razy. Raz zadano im śmierć fizyczną, a drugi raz cywilną. Walczyli o normalność, walczyli z komunistami i ta pamięć o nich musi być przekazywana. Młode pokolenie musimy kształtować na naszych tradycjach, na naszych bohaterach, na pamięci. Nie podejmuje się walki dla samej walki, lecz aby móc żyć w normalnym, wolnym kraju i normalnym świecie i te słowa są jak najbardziej aktualne w tej chwili - dodał starosta jędrzejowski Paweł Faryna.

Starosta i wicestarosta we wtorek uczestniczyli także w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Klechach, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto