Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Przypkowskich wzbogaciło się o dwa zegary słoneczne. To unikatowe londyńskie eksponaty z XVIII i XIX wieku (ZDJĘCIA)

albo
Dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie z nowymi nabytkami: zegarem wykonanym przez twórcę Richarda Melvina około 1860 roku oraz zegarem wykonanym przez Francisa Watkinsa około 1760 roku.
Dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie z nowymi nabytkami: zegarem wykonanym przez twórcę Richarda Melvina około 1860 roku oraz zegarem wykonanym przez Francisa Watkinsa około 1760 roku. Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie
Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie wzbogaciło swoje zbiory w unikatowe zegary słoneczne. Jeden pochodzi z 1860 roku i został wykonany przez Richarda Melvina, drugi zaś powstał w 1760 roku, a wykonał go Francis Watkins. Jak podkreśla dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich, Jan Przypkowski: - Są to jedyne zegary wykonane przez tych twórców, jakie są dostępne w polskich zbiorach. Dla naszego muzeum zakup tych zegarów był niesłychanie ważny.

Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie zakupiło do swoich zbiorów dwa zegary słoneczne wykonane w Londynie. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ ostatniego zakupu jakiego dokonało muzeum miało miejsce sześć lat temu, w 2014 roku.

Zegary dotarły do muzeum 31 grudnia 2019 roku. Oba zostały wykonane w Londynie w XVIII i XIX wieku. Są to zegary poziome ogrodowe, jedyne takie egzemplarze wykonane przez twórców i dostępne w Polsce.

- Dla nas jest to niesłychanie ważne wydarzenie, ponieważ każde muzeum, nie tylko nasze, nie zawsze może sobie pozwolić na zakup kolejnych eksponatów do swoich kolekcji. Muzeum imienia Przypkowskich ostatniego takiego zakupu dokonało w 2014 roku, więc od tego czasu minęło już kilka lat. Mieliśmy wyjątkowe szczęście, ponieważ na rynku zajmującym się gnomoniką tego typu eksponaty zjawiają się niezwykle rzadko. Kolekcjoner z Wrocławia wyszukał i zakupił te zegary za granicą w 2014 roku. Chciał je nam wówczas sprzedać, ale niestety, nie dostaliśmy wtedy dotacji - opowiada dyrektor Jan Przypkowski i dodaje:

- Drugi raz prosiliśmy bezskutecznie o dotację w styczniu zeszłego roku, kiedy to zniecierpliwiony właściciel wystawił zegary do sprzedania. Na naszą prośbę wycofał je z aukcji i przechował aż do końca 2019 roku, kiedy to wreszcie wysupłaliśmy fundusze - mówi z radością Jan Przypkowski.

Jeden z zegarów wykonał Richard Melvin około roku 1860

Zegar Melvina z 69 nazwami miast i miejscowości świata
Zegar Melvina to zegar poziomy, ogrodowy, wykonany z łupka i grawerowany. Został wykonany dla przedsiębiorcy, garbarza Johna Binford - Hole z Chalkwell w Anglii. W centrum tarczy umieszczono 16-kierunkową różę wiatrów, w środku której zbiegają się linie godzinne zegara. Wzdłuż obwodu zegara umieszczono nazwy 69 miast i miejscowości świata, w miejscach odpowiadających ich czasowi lokalnemu względem południa w Chalkwell. Umieszczono też instrukcję odczytywania czasu we wskazanych miejscach.

Richard Melvin - urodzony w 1792 roku w Irlandii, wędrowny i płodny twórca zegarów słonecznych z czarnego łupka, sygnował zegary w różnych wariantach imienia i nazwiska. Pracował w wielu miejscowościach, zachowane zegary noszą daty od 1832 do 1871 roku. Melvin znany jest wyłącznie jako twórca zegarów słonecznych. Większość jego zegarów ma formę prostokątną. Obwód tarczy zwykle zdobią nazwy miejscowości geograficznych.

Drugi wykonał Francis Watkins około 1760 roku.

Zegar Watkinsa z 1760 roku
Zegar Watkinsa to zegar poziomy, ogrodowy, wykonany z mosiądzu i grawerowany. Prawdopodobna szerokość geograficzna miejsca dla którego zaprojektowano zegar to około 51,5 stopnia. W części środkowej tarczy znajduje się piękna 16-kierunkowa róża wiatrów z opisanymi kierunkami akronimami nazw angielskich. Róża wiatrów i podziałka czasowa rozdzielone pierścieniami z wzorem w formie liści dębowych (lub kłosów) - charakterystycznym dla londyńskich warsztatów. Na tarczy sygnatura: F. Watkins LONDON.

Francis Watkins - działający w Londynie w latach około 1747-1784, znany optyk i twórca przyrządów naukowych, którego instrumenty zdobią liczne muzea, między innymi: Muzeum Nauki w Oxfordzie i Whipple Muzeum.

Dyrektor Jan Przypkowski zapowiada, że podczas tegorocznej Nocy Muzeów, każdy będzie mógł z bliska zobaczyć nowo zakupione zegary.

Przypomnijmy, że Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie to największe w Polsce i trzecie co do wielkości muzeum z największą kolekcją zegarów słonecznych. Obecnie w posiadaniu jędrzejowskiej placówki jest ich prawie 400.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto