Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa "Jędrzejów. 750 lat" za nami. Badania naukowców i pasjonatów są kluczowe w odkrywaniu nieznanej historii miasta

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Konferencja naukowa "Jędrzejów. 750 lat" za nami. Badania naukowców i pasjonatów są kluczowe w odkrywaniu nieznanej historii miasta.
Konferencja naukowa "Jędrzejów. 750 lat" za nami. Badania naukowców i pasjonatów są kluczowe w odkrywaniu nieznanej historii miasta.
W czwartek, 18 listopada w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyła się niezwykle ciekawa konferencja naukowa pod nazwą "Jędrzejów. 750 lat". O historii miasta, jego zabytkach - między innymi najstarszym klasztorze cysterskim w Polsce, a także o postaciach, które były związane z miastem lub w nim bywały - rozmawiali znamienici goście, doktorzy i profesorowie z wielu polskich uczelni. Konferencja była jednym z wydarzeń zaplanowanych z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu lokacji miasta Jędrzejowa.

Wszystkich prelegentów oraz uczestników i słuchaczy konferencji przywitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, który przyznał, że konferencja stanowi ważny element w badaniach i pracach nad monografią Jędrzejowa, której dwa kolejne tomy są już opracowywane.

Pierwszy wykład wygłosiła doktor Nina Glińska. Pani doktor w swojej prelekcji przedstawiła stan badań archeologicznych nad Jędrzejowem i najbliższą okolicą.

Następny referat przedstawiła doktor Beata Kwiatkowska-Kopka z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród prelegentów byli również: profesor Maciej Zdanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor Mariusz Lubczyński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W następnej sesji słuchacze usłyszeli referaty: księdza doktora Andrzeja Kwaśniewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktora Cezarego Jastrzębskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, profesora Wiesława Cabana z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, profesora Krzysztofa Ślusarka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesora Janusza Mierzwy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Łukasza Piotra Młynarskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, siostry Agnieszki Skrzypek SBDNP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księdza Tomasza Gocela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Michała K. Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przebieg konferencji i wszystkie wykłady można zobaczyć tutaj:

Będą publikacje o Jędrzejowie
Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, z wykształcenia historyk i pasjonat historii nie ukrywał, że konferencja naukowa poświęcona Jędrzejowowi to wydarzenie szczególne, bowiem po niej powstaną nie tylko publikacje pokonferencyjne, ale również wydane zostaną dwa kolejne tomy monografii Jędrzejowa, nad którą trwają prace już od kilkunastu miesięcy:

- Jesteśmy w roku szczególnym - 750-lecie nadania praw miejskich. Zamykamy ten rok jubileuszowy konferencją naukową, ale trzeba pamiętać, że ta konferencja to jeszcze nie koniec wydarzeń związanych z historią Jędrzejowa. Pokłosiem tej konferencji będzie publikacja pokonferencyjna z wykładami, czy artkułami dzisiejszych wykładowców. Dodatkowo kompletujemy trzytomową historię Jędrzejowa. Pierwszy tom wydany parę lat temu - "Jędrzejów dawny i niedawny" profesora Krzysztofa Ślusarka, a kolejne dwa w opracowaniu, po dwuletniej kwerendzie

- zapowiedział burmistrz Marcin Piszczek.

- My wydajemy coś całkiem nowego, bo ta kwerenda archiwalna miała zebrać stan wiedzy na temat Jędrzejowa i dostępne dokumenty - w miarę kompletnie, bo wiadomo że w historii nic nie jest do końca pewne. I pewnie za dziesięć, dwadzieścia lat odnajdą się w archiwach daleko, daleko stąd, a może tu na miejscu, jakieś dodatkowe dokumenty, które na konkretne wydarzenie, czy konkretny okres rzucą nowe światło. Na tę jednak chwilę ta dwuletnia kwerenda profesora Macieja Zdanka i doktora Mariusza Lubczyńskiego pozwoli nam wydać dwa kolejne tomy, to znaczy średniowiecze i czasy nowożytne. Myślę, że będziemy mieli zrobione to, co jest bezpieczne w opracowaniu historii, czyli do 1918 roku. A kiedyś, może za kilkadziesiąt lat ktoś się pokusi, by opracować 20-lecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy PRL-u, czy czasy niezawisłości

- dodał burmistrz.

Włodarz miasta nie ukrywał, że podczas konferencji sam dowiedział się wiele ciekawych rzeczy na temat miasta, bo kolejne szczegóły są nieustannie odkrywane.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto