Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasztor Cystersów w Jędrzejowie w 2022 roku przeszedł przez wiele renowacji. Co zrobiono do tej pory i co jest planowane na kolejne lata?

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Klasztor Archiopactwa Ojców Cystersów w zeszłym roku przeszedł wiele udanych renowacji, począwszy od skończenia kolejnych z fresków po zakończenie trwającego od pięciu lat remontu 300-letniej dzwonnicy. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Klasztor Archiopactwa Ojców Cystersów w zeszłym roku przeszedł wiele udanych renowacji, począwszy od skończenia kolejnych z fresków po zakończenie trwającego od pięciu lat remontu 300-letniej dzwonnicy. Więcej na kolejnych zdjęciach. archiwum Archiopactwa
2022 rok, jak i lata poprzednie obfitowały w wiele remontów i renowacji w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Skończono kolejne z fresków, zakończono wieloletni remont dzwonnicy, a w 2023 roku dokonano już rozbiórki budynku dawniej zamieszkiwanego przez siostry zakonne.

Remonty i renowacje w Klasztorze Cystersów w Jędrzejowie

- W zeszłym roku mieliśmy w zasadzie trzy duże inwestycje. Jedna z nich dotyczyła pracy przy freskach w nawie głównej kościoła, objęły one dwa pola na sklepieniu i trzy pola na ścianach. Na polu znajdującym się najbliżej transeptu farba była najbardziej zdegradowana, w około 80 procentach. Martwiliśmy się czy uda nam się odnaleźć fotografie by móc zrekonstruować ten fresk. Na szczęście znaleźliśmy zdjęcia z lat 30-tych i 20-stych, gdzie ten fresk był jeszcze czytelny, na ich podstawie dokonano tej rekonstrukcji.

- powiedział ojciec Bruno Paterewicz z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

Koszt prac przy freskach w 2022 roku wyniósł około 560 tysięcy złotych, pieniądze na to uzyskano z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ojcowie planują kontynuować dalsze prace renowacyjne fresków też w 2023 roku.

- Złożyliśmy dwa wnioski do ministerstwa na 2023 rok. Jeden dotyczy ścian w nawie głównej i fresków oraz ścian w transepcie, w nawie poprzecznej kościoła. I jest to wniosek o sporą sumę bo o 1 milion 800 tysięcy złotych. Podejrzewamy, że pod koniec marca uzyskamy odpowiedź w tej sprawie. - dodał ojciec Bruno

Odnowione freski w nawie głównej zyskały także stosowne oświetlenie, którego dotąd nie było. Niebawem będzie można je oglądać w pełnej okazałości.

W 2022 roku zakończono trwający od 5 lat remont dzwonnicy. Między innymi wymieniono blachę w najbardziej newralgicznych częściach dachu. Na dachu tej niezwykłej 300-letniej budowli zamontowano również zrekonstruowane (odtworzono je w drewnie i obkuto miedzianą blachą), ozdobne ślimacznice, które dołączyły do zainstalowanych wcześniej rzygaczy. Ślimacznic jest osiem i ich montaż zakończył remont dzwonnicy klasztornej. Remont, który jak wspomina ojciec Bruno, był wykonany niemal "w ostatniej chwili" przed potencjalną tragedią budowlaną.

- Teraz czekamy tylko na rozwiązanie kwestii dzwonów. Mamy cztery dzwony w naszej dzwonnicy i zastanawiamy się jak uzyskać pieniądze by jeszcze w tym roku móc je uruchomić. Milczą one od przeszło 50 lat. Nie wiemy czy uda się coś z nimi zrobić w tym roku, ale przymierzamy się chociaż do zdobycia wszelkich pozwoleń potrzebnych do przyszłych prac.

Kolejną większą inwestycją jaką planują ojcowie rozpocząć w tym roku jest remont wirydarza, wewnętrznego dziedzińca klasztoru. Wniosek o dofinansowanie wysłano do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wirydarzu stanęła także fontanna, której projekt zrealizowano z funduszy klasztornych oraz przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania "Gryf". Koszt budowy fontanny wyniósł 33 tysiące złotych, 13 500 złotych pokryły dotacje z „Gryfa”. Wymagane przez konserwatorów prace archeologiczne przy dawnej studni, gdzie obecnie znajduje się fontanna, zostały przeprowadzono jeszcze w 2021 roku.

Pod koniec września 2022 roku rozpoczęto prace renowacyjne przy południowej ścianie kościoła klasztornego. Ojcowie po otrzymaniu stosownych pozwoleń rozpoczęli prace od zdjęcia z dachu figury Chrystusa oraz kamiennych szyszek, które również odrestaurowano. Prace renowacyjne wykonywali zaprzyjaźnieni z klasztorem konserwatorzy sztuki z różnych miejsc z kraju, głównie z Krakowa. Koszt wykonanych prac wyniósł około 200 tysięcy złotych. Część prac została już zakończona w grudniu 2022 roku, ale będą jeszcze kontynuowane w 2023 roku jak tylko pozwoli na to pogoda i zrobi się cieplej. Na wiosnę rusztowania znów powrócą pod południową ścianę klasztoru. Na dotychczasowy remont ściany Archiopactwo uzyskało 150 tysięcy złotych z Urzędu Miasta Jędrzejów, 20 tysięcy ze Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie oraz 30 tysięcy wydano z środków klasztornych.

W 2022 roku udało się także wykonać nowy chodnik przy północnej stronie kościoła.

Z początkiem 2023 roku rozpoczęto rozbiórkę istniejącego od 1932 roku budynku klasztoru sióstr dominikanek będącego przez prawie stulecie stałym elementem Jędrzejowa i częścią jego historii. W budynku przez wiele lat jego istnienia znajdowało się przedszkole prowadzone przez siostry zakonne, które zlikwidowano w okolicach 1990 roku. Siostry prowadziły tam także punkt katechetyczny. Po odejściu sióstr od 2010 roku budowla była nieużytkowana przez nikogo i powoli coraz bardziej niszczała. Stan budowli niestety nie pozwolił na jej zachowanie. Jak wspominają ojcowie z klasztoru Cystersów remont niszczejącego budynku wielokrotnie przewyższył by koszt postawienia w jego miejscu nowego obiektu. Budynek stwarzał zagrożenie i został wyburzony w środę, 25 stycznia 2023 roku.

Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądała renowacja w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie:

Więcej informacji oraz film z wyburzania byłego budynku sióstr zakonnych w Jędrzejowie możecie obejrzeć tutaj:

O pracach przy południowej ścianie klasztoru możecie przeczytać tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto