Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na spacer do 65 km od Jędrzejowa. Sposoby na spędzenie czasu - weekend 27 - 28 kwietnia

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nie masz pomysłu na ciekawą trasę na spacer w okolicy Jędrzejowa? Nasze propozycje, gdzie można się wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe trasy. Mają różny czas przejścia, i właśnie dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 3 trasy na ciekawy spacer w odległości do 65 km od Jędrzejowa. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy spacerowe w pobliżu Jędrzejowa przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Ścieżki spacerowe z Jędrzejowa

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer w odległości do 65 km od Jędrzejowa, które pokonali inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 27 kwietnia w Jędrzejowie ma być 16°C. Nie powinno padać. W niedzielę 28 kwietnia w Jędrzejowie ma być 21°C. Nie będzie padać.

🌳 Trasa spacerowa: Ojców-Przez Bramę Krakowską do groty Łokietka i Jonaszówkę

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 10,83 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 226 m
  • Suma podejść: 831 m
  • Suma zejść: 822 m

G.mirko poleca trasę spacerowiczom z Jędrzejowa

I nadszedł ostatni dzień roku... Sobota 31.12.2016.
Dzień wolny więc zacząłem się trochę nudzić. Wzięło mnie na słodycze , poczęstowałem się mleczną krówką,po odwinięciu papierka spojrzałem na niego od wewnątrz a tam tekst: NO TO W DROGĘ ;)
Pora na dalszy wypad była już późna więc udałem się z Krakowa w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Bardzo lubię to miejsce, zarówno na jazdę rowerem jak i piesze spacery. Drogą krajową 94 mijamy miejscowość Biały Kościół. Tuż za sklepem Lewiatan po prawej skręcamy w prawo i po ok 300m mamy parking po lewej. Tutaj zostawiamy auto ponieważ dalej mamy zakaz wjazdu. Biegnie tędy żółty szlak który przed lasem skręca w prawo a potem wiedzie w kierunku doliny Prądnika, nim również można pójść ale my udajemy się asfaltową krętą drogą w kierunku Bramy Krakowskiej bo czas nagli.
Po drodze mijamy pierwsze skałki,następnie serpentynę gdzie kończy się asfalt i zaczyna bruk a po kilku minutach po prawej widzimy Źródełko Miłości którego obecność potwierdza że za moment pojawi się przed naszymi oczami Brama Krakowska. Dalej wędrujemy przez Bramę Krakowską niebieskim szlakiem biegnącym przez Wąwóz Ciasne Skałki. Szlak ten łączy się pod Chełmową Górą (435m n.p.m. ) ze szlakiem czarnym prowadzącym do Groty Łokietka którego będziemy się trzymać. I tak mijając kolejne skrzyżowanie przy Grocie Łokietka (461m n.p.m.)gdzie niebieski szlak odbija w lewo w kierunku Jaskini Nietoperzowej i Doliny Będkowskiej a czarny w prawo którym po kilku minutach docieramy na miejsce przed wejście do groty. Grotę Łokietka(441m n.p.m.) możemy zwiedzać od 17 kwietnia do 12 listopada w pozostałym okresie jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Dobre miejsce na odpoczynek (są ławeczki) i posiłek o ile mamy coś ze sobą ;) Wracamy szlakiem czarnym w kierunku Ojcowa przez skrzyżowanie Pod Chełmową wspomniane wcześniej gdzie szlak odbija w lewo,dalej stromym zejściem docieramy do podstawy skałki zwanej Jonaszówką (inaczej Gruby Janek). Skałka ma ok. 20 m wysokości, a jej szczyt znaczy dawny poziom dna Doliny Prądnika i Sąspowskiej. Na szczycie punkt widokowy z ławeczkami. Schodząc skracamy sobie drogę idąc przez mostek obok stawu rybnego w kierunku widocznego na horyzoncie Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Po drodze przyjemna restauracja Pod Bocianem czynna również zimą. Asfaltową drogą docieramy do Bazaru Warszawskiego opisanego pod zdjęciem,dalej wychodzimy na główną drogę skręcając w prawo i wracając pod Bramę Krakowską. Po drodze mijamy po lewej Skały Panieńskie, Igłę Deotymy,Skały Kawalerskie oraz kasę biletową do Jaskini Ciemnej do której ostrym podejściem w lewo wiedzie zielony szlak. Przechodzimy przez most nad Prądnikiem i po prawej ponownie ukazuje się Brama Krakowska. Zaliczając taką pętelkę wracamy tą samą drogą w kierunku parkingu gdzie zaparkowaliśmy samochód.
Polecam trasę jest łatwa i przyjemna. Zajęła mi około 3 godzinki bez dłuższych postojów.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej wędrówki :-)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: bronowice małe

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 4,13 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 38 min.
  • Przewyższenia: 50 m
  • Suma podejść: 132 m
  • Suma zejść: 88 m

Natka9519 poleca trasę spacerowiczom z Jędrzejowa

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Żółty Szlak Martyrologii

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 30,21 km
  • Czas trwania spaceru: 45 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 138 m
  • Suma podejść: 928 m
  • Suma zejść: 879 m

Jedrula77 poleca trasę spacerowiczom z Jędrzejowa

Skarżysko-Kamienna PKP – Skarżysko-Kamienna MCK / PTTK Szlak Martyrologii
SW-7501-y

0,0 km Skarżysko-Kamienna PKP – początek szlaku na Dworcu Głównym PKP.
4,5 km Pogorzałe – wieś położona na szczycie Góry Pogorzelskiej 346,8 m n.p.m.. W XX w. było osadą rolniczą, wielu mieszkańców pracowało w skarżyskich zakładach przemysłowych. 1 stycznia 2000 r. Pogorzałe zostało odłączone od powiatu szydłowieckiego i włączone w granice administracyjne SkarżyskaKamiennej.
8,5 km Cmentarz Leśny Żołnierzy AK - węzeł szlaków: niebieskiego Pogorzałe – Kuźniaki, czerwonego do Radomska. Cmentarz powstał w początkach sierpnia 1943 r. kiedy pochowano tu pięciu żołnierzy ze zgrupowania partyzanckiego „Ponurego” – Jana Piwnika, aktualnie na cmentarzu znajdują się 33 mogiły.
19,5 km Bór – dzielnica Skarżyska – Kamiennej. Miejsce, w którym w dniach 12 – 16 lutego 1940 r. Niemcy rozstrzelali 360 osób. Obecnie w lesie na Borze stoi mogiła i pomnik ofiar zbrodni. W odległości ok. 600 m szlakiem żółtym na skarpie rzeki Kamiennej znajdował się przed II Wojną Światową młyn, którego właścicielem był Władysław Ciok. Młyn został zniszczony 6 października 1943 r. przez żandarmerię niemiecka podczas zasadzki na gen. Emila Fieldorfa „Nila” wizytującego Komedę Okręgu Radomsko – Kieleckiego AK. W zasadzce zginął żołnierz ochrony kpr. Andrzej Pasek „Jędrek”. Upamiętnia to obelisk. W zakolu rzeki w oczku przylegającym do Kamiennej bije źródełko.
26 km Rejów – dzielnica Skarżyska (opis patrz: szlak koloru zielony Skarżysko- Kam. MCK/PTTK nr SW-6502 – y). Dzielnica Rejów słynie przede wszystkim ze znajdującego się tam zbiornika wodnego powstałego na rzece Kamionce. Zbiornik „Rejów” jest największym zalewem w powiecie skarżyskim. Zajmuje 30 ha powierzchni lustra wody. Obecnie pełni funkcję rekreacyjną.
30.2 km Skarżysko – Kam. MCK/ PTTK Koniec szlaku przy Miejskim Centrum Kultury i siedziba Oddziału Miejskiego PTTK, ul. Słowackiego 25.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co dają regularne spacery?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Spacerowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto