Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa nowoczesnych loftów w Jędrzejowie wciąż możliwa. Radni znów będą głosować nad lokalizacją inwestycji

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Budowa nowoczesnych loftów w Jędrzejowie wciąż możliwa. Radni znów będą głosować nad lokalizacją inwestycji.
Budowa nowoczesnych loftów w Jędrzejowie wciąż możliwa. Radni znów będą głosować nad lokalizacją inwestycji. archiwum
Drugie podejście do budowy loftów w budynku po dawnym "Rekordzie" w Jędrzejowie. Do urzędu miejskiego trafił wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej, tak zwanej "lex deweloper". Na najbliższej sesji Rada Miejska znów będzie głosować nad uchwałą. W koncepcji inwestycji wprowadzono pewne zmiany.

Najprawdopodobniej już na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jędrzejowie powróci temat planowanej budowy nowoczesnych loftów w miejscu po dawnym zakładzie "Rekord" mieszczącym się przy ulicy Przemysłowej w Jędrzejowie. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma "Quantum One", której właścicielem jest jędrzejowski przedsiębiorca Paweł Szostak.

Przypomnijmy, że już w połowie 2021 roku o gigantycznym projekcie zrobiło się głośno w całym regionie - ze względu na wielkość i rozmach planowanej inwestycji. Plany inwestora przystopowała decyzja rady miejskiej. Podczas sesji, która odbyła się 26 października 2021 roku, radni głosowali nad uchwałą w sprawie ustalenia lokalizacji nowej inwestycji. Większość rady zagłosowała przeciw. Wśród argumentów jakie wówczas padały wskazywano, że teren na którym mają powstać nowoczesne mieszkania jest terenem przemysłowym (budowę obiektów mieszkalnych w takich miejscach umożliwia ustawa "lex deweloper" - red.). Ponadto, do dyskusji włączył się obecny podczas obrad właściciel sąsiadującego z tym terenem zakładu "Martex", Paweł Skóra, który stwierdził, że w koncepcji nie uwzględniono działalności, którą prowadzi od lat, a która może być uciążliwa dla przyszłych mieszkańców loftów.

O czym szeroko pisaliśmy tutaj:

W marcu tego roku, do urzędu miejskiego w Jędrzejowie ponownie trafił wniosek o "ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie budynku przemysłowego z przeznaczeniem na budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze i garażami podziemnymi oraz budowie budynku usługowo-handlowego wraz z budową miejsc postojowych w ramach parkingów naziemnych, murów oporowych, drogą pożarową na terenie inwestycji oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, na działkach położonych w Jędrzejowie, przy ulicy Przemysłowej".

Od momentu wpłynięcia wniosku Rada Miejska ma 60 dni na podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie.

Jak informował Dariusz Treliński, naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie, na tym etapie znana jest koncepcja planowanej inwestycji, zaś projekt budowlany jest wymagany na kolejnym etapie inwestycji. W porównaniu do pierwszej wersji koncepcji pojawiły się pewne zmiany.

- Między innymi od strony południowej mają powstać szklane zabudowy - przeszklona elewacji, aby w jakiś sposób ograniczyć możliwe uciążliwości: hałas, zapachy, które mogą emitować istniejące tam zakłady. W koncepcji ograniczono też otwarte tarasy, logie.

Jak dodał, układ funkcjonalny oraz wielkość planowanej inwestycji się nie zmienia.

Wszystkie wymogi formalne zostały spełnione - wniosek jest kompletny. Dlatego najprawdopodobniej, już na najbliższej sesji radni będę znów głosować nad lokalizacją inwestycji w tym miejscu.

Przypomnijmy, że specustawa mieszkaniowa, tak zwana "lex deweloper" umożliwia budowanie nowych mieszkań na terenach dotąd "poblokowanych", na których uzyskanie pozwolenia na budowę z różnych przyczyn byłoby praktycznie niemożliwe (na przykład ze względu na inne przeznaczenie w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego), podczas gdy w rzeczywistości tereny te od dawna nie są użytkowane. Są to między innymi tereny poprzemysłowe, czy przemysłowe - takie jak w przypadku Jędrzejowa. Specustawa umożliwia specjalne warunki inwestycji mieszkaniowej.

Jak dodał Dariusz Treliński, Rada Miejska otrzymując taki wniosek, w pierwszej kolejności powinna dokonać analizy, czy na danym terenie, w danym mieście, są zaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Jeśli po analizie stwierdzi, że te potrzeby są zaspokojone, nie ma potrzeby podejmować takiej uchwały. Jednak w przypadku Jędrzejowa, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na zabudowę wielorodzinną.

73 nowoczesne mieszkania loftowe
Przypomnijmy, że to unikatowy w skali województwa projekt. Na bazie istniejącej infrastruktury ma powstać budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze i garażami podziemnymi oraz parkingiem zewnętrznym na łącznie 101 aut. Obiekt będzie posiadał cztery kondygnacje nadziemne. W pierwszym segmencie znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe, natomiast na pozostałych piętrach - wyłącznie mieszkania. Na ostatniej, czwartej kondygnacji wydzielono przestrzeń na mieszkania dwupoziomowe z antresolami, z których roztacza się piękna panorama na Jędrzejów. W całym budynku zaprojektowano łącznie 73 lokale mieszkalne i 20 lokali usługowych. Co niezwykle rzadkie w przypadku inwestycji deweloperskich przyszli lokatorzy będą mogli korzystać z rozbudowanej przestrzeni wspólnej: siłowni, sauny, dużego placu zabaw oraz… SPA dla swoich pupili.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto