Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

157 rocznica wybuchu powstania styczniowego. W Jędrzejowie zapalono znicze i przywieszono szarfy na grobach powstańców

Opracowała: albo
Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz regionalista i pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie, Marek Godlewski zapalili znicze na mogiłach powstańczych.
Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz regionalista i pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie, Marek Godlewski zapalili znicze na mogiłach powstańczych. Miasto Jędrzejów
22 stycznia 1863 roku wybuchło największe z polskich powstań - powstanie styczniowe. Nasz region obfituje w miejsca pamięci, miejsca, w których odbywały się powstańcze potyczki. Z racji 157 rocznicy wybuchu powstania, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek wraz z regionalistą i pracownikiem Straży Miejskiej w Jędrzejowie, Markiem Godlewskim zapalili znicze i zawiesili biało-czerwone szarfy na grobach powstańców na jędrzejowskich cmentarzach.

22 stycznia 1863 roku, równo 157 lat temu Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy.

Na samej Ziemi Jędrzejowskiej było ponad 30 potyczek między innymi pod Jędrzejowem, Ciernem, Warzynem, Jakubowem i Mierzwinem. Pod Małogoszczem - 24 lutego 1863 roku odbyła się jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego.

I w tym roku nie zapomniano o bohaterach tego powstania. W środę, 22 stycznia burmistrz Marcin Piszczek oraz Marek Godlewski - regionalista, pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie zapalili znicze i zawiesili biało-czerwone szarfy na grobach powstańców.

W mogiłach na jędrzejowskich cmentarzach spoczywa około 40 osób, które brały czynny udział w walkach w latach 1863-1864.

Na cmentarzu Świętej Trójcy w Jędrzejowie znajduje się mogiła poświęcona pamięci rotmistrza Teodora Bellardiego (dowódcy oddziału w powstaniu styczniowym), Suwalskiego, Franciszka Skąpskiego, Feliksa Kwiecińskiego i 30 nieznanych powstańców z 1863 roku oraz cztery indywidualne nagrobki: Edwarda Szreniawskiego, Mateusza Sobolewskiego, Jana Chrząstkowskiego i Wincentego Górskiego.

Na cmentarzu klasztornym znajduje się grób Romana Pęczalskiego.

Jak mówił w środę burmistrz Marcin Piszczek:
- 22 stycznia, w rocznicę powstania styczniowego, nasza obecność na cmentarzach jest zobowiązaniem i oddaniem hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto