Wybierz region

Wybierz miasto

  XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum im. Przypkowskich - dzień 1

  Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
  Jędrzejów, ul. Pl. Kościuszki/7-8, +48 41 386 24 45

  10:00 - 18:00 Sobota, 23 maja

  • Wstęp wolny

  Program:
  - 10.00–18.00 zwiedzanie indywidualne wystawy czasowej Wszechświat wokół nas
  - 10.00–18.00 zwiedzanie indywidualne Ogrodu Czasu
  - 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 [30 min] oprowadzanie z gospodarzem po mieszkaniu i kolekcji zegarów słonecznych rodziny Przypkowskich
  - 13.30 [30 min] zwiedzanie biblioteki
  - 17.00 [40 min] oprowadzanie po kolekcji zegarów słonecznych z astronomem Rafałem Zaczkowskim.

  Na ile sposobów można opowiadać o czasie? Czas może być: słoneczny, astronomiczny, kalendarzowy, mierzony za pomocą gnomonów, zegarów, kalendarzy. Łączy się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia, obrzędami, a także architekturą, stąd wielość kategorii jego postrzegania, rozmaite metody jego mierzenia.
  Podczas Dni Dziedzictwa poszukamy czasu zaklętego w pokazywanych przez nas zabytkach.
  Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia intrygujących i często niedostępnych zabytków Małopolski. Zachęcamy do podróży do miejsc nieznanych, urzekających, do obejrzenia zabytków cennych ze względu na architekturę, otoczonych parkami i ogrodami, kryjących fascynujące historie.
  Tematem tegorocznej edycji wydarzenia będzie czas – jedna z uniwersalnych kategorii miary otaczającego nas świata. Czas jest doświadczeniem powszechnym, łączy się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia, obrzędami, a także architekturą, stąd wielość kategorii jego postrzegania, rozmaite metody jego mierzenia. Podczas Dni Dziedzictwa będzie nas również interesował, jak zawsze, czas historyczny zatrzymany w pokazywanych przez nas zabytkach. W ciekawy sposób opowiedzą o nim przewodnicy – pasjonaci i eksperci.
  Zastanowimy się nad różnymi rodzajami czasu: słonecznym, astronomicznym, kalendarzowym, mierzonymi za pomocą gnomonów, zegarów, kalendarzy. Przyjrzymy się rytmom przyrody, ludowemu kalendarzowi obrzędowemu i, mamy nadzieję, nie będzie to czas stracony.
  W 2015 roku w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprezentujemy dziesięć zabytków.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Poradzisz sobie z maturą próbną z geografii? Czy zdałbyś ją dzisiaj? QUIZ