Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncepcja przebudowy rynku w Jędrzejowie gotowa. Zobacz, jak będzie wyglądał

Przemysław Chechelski
Widok od strony ulicy Partyzantów w kierunku ulicy Kieleckiej
Widok od strony ulicy Partyzantów w kierunku ulicy Kieleckiej archiwum UM Jędrzejów
Urząd Miejski w Jędrzejowie na swojej stronie internetowej zamieścił aktualną koncepcję przebudowy Placu Kościuszki w Jędrzejowie wraz z odcinkami przyległych ulic. Celem projektu jest otworzenie rynku dla mieszkańców, turystów, pieszych i rowerzystów, a także zwiększenie bezpieczeństwa.

Rynek co prawda ma być częściowo dostępny dla zmotoryzowanych, ale zastosowane rozwiązania mają zniechęcić kierowców do wybierania tej trasy.

„W chwili obecnej układ drogowy w centrum miasta pełni rolę węzła drogowego łączącego wszystkie rejony miasta. Ilość dróg dojazdowych do rynku oraz elementy ich organizacji nie zniechęcają, a wręcz zachęcają do poruszania się po mieście z wykorzystaniem ronda na rynku. (…) Zastosowane rozwiązania mają zniechęcić do przejeżdżania przez rynek oraz jednocześnie zachęcić do korzystania z innych ulic. (…) Dotychczasowe funkcjonowanie centrum miasta jako węzła komunikacyjnego zostanie całkowicie zlikwidowane. Przedstawione propozycje rozwiązań mają doprowadzić do zmian w postrzeganiu centrum miasta oraz do zmiany w planowaniu podróży z ominięciem centrum” – piszą autorzy projektu.

Tego jednak najbardziej obawiają się właściciele sklepów na rynku i w jego pobliżu. Ich zdaniem wprowadzenie proponowanych rozwiązań komunikacyjnych przyczyni się do zmniejszenia obrotów w ich punktach. Temat ten poruszany był już na kilku spotkaniach.

Zaproponowany wygląd jędrzejowskiego rynku robi wrażenie. W projekcie uwzględniono wiele ciekawych rozwiązań. Na przykład, aby podkreślić doniosłą rolę, jaką pełni w historii Polski Wincenty Kadłubek, patron Jędrzejowa, zaproponowano symboliczne upamiętnienie jego największego dzieła – Kroniki Polski w postaci inskrypcji na obrotowych kamiennych kulach wchodzących w skład fontanny. Fontanna, jeden z najważniejszych elementów rynku ma się znajdować po południowej stronie placu.

Aby upamiętnić postać Feliksa Przypkowskiego, lekarza, astronoma amatora, twórcy jednej z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych jego postać odlana z brązu umieszczona zostanie na ławeczce przed wejściem do muzeum imienia Przypkowskich.

W obrębie placu przewiduje się infrastrukturę umożliwiającą organizację kiermaszów i targów tematycznych. We wschodniej części placu umiejscowionych zostanie około 40 kramów. Planowana jest również mała scena przeznaczona na niewielkie koncerty oraz lokalne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Zaplanowana jest też infrastruktura techniczna umożliwiająca wykonanie tymczasowego lodowiska, przy którym rozstawiane będą mobilne słupy oświetleniowe wraz z nagłośnieniem. W południowo-zachodniej części rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny planowany jest sezonowy pawilon gastronomiczny, na zapleczu którego znajdować się będzie ogólnodostępna toaleta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto